Komunikační a řečové dovednosti

Na Základní škole poskytujeme speciálně-pedagogicko logopedickou péči pod vedením speciálního pedagoga se specializací na řečové a komunikační dovednosti. Společně s logopedickým asistentem-preventistou, zajišťujeme posouzení úrovně řečového vývoje u dětí s narušenou komunikační schopností. V případě zjištění nedostatků v prosté vadě výslovnosti je u žáka zabezpečena a poskytována speciálně-pedagogicko logopedická stimulační péče přímo ve škole. Cílem je dosažení kvalitního vývoje komunikačních schopností a dovedností.

Služba je vhodná pro děti s nesprávnou výslovností, vývojovou dysfázií, opožděným vývojem řeči nebo pro děti s projevy koktavosti. O provedené péči je vedena dokumentace, která je v souladu s platnými předpisy archivována.

Dodržujeme individuální přístup a náplň setkání sestavujeme podle osobních potřeb každého žáka. Používáme moderní a pokrokové metody a neustále se pro vás vzděláváme.

Kompetence školního speciálního pedagoga s NKS zahrnují:

• komplexní diagnostika NKS *(Narušená komunikační schopnost)
  • speciálně-pedagogicko logopedická intervence u žáků se zjištěnou prostou vadou výslovnosti
  • konzultační a poradenskou činnost pro rodiče
  • podpora při výuce
  • spolupráci se školním speciálním pedagogem

Jak mohou rodiče pomoci svému dítěti?

• říkanky - rytmus a rýmování
  • cvičení s dechem
  • grafomotorika a jemná motorika
  • urči první hlásku ve slově (A jako auto)
  • hrát pohádky s pohybem – zapojit jazykové rozcvičky
  • během pohádky si s dětmi procvičit jazýčky – použít cviky na oromotoriku mluvidel
  • hrát hry typu: pexeso, domino, třídění předmětů dle vlastností (velikost, barva...), hry na postřeh a paměť, modelování apod.

Odkazy na využití webových stránek při procvičování

• Hrátky nejen s řečí www.hratkynejensreci.cz
  • Logopedie s úsměvem www.logopediesusmevem.cz
  • Logopedie Vendy logopedie-vendy.cz/
  • Říkanky a říkadla pro malé i velké www. rikanky.atropin.cz
  • Pohádková logopedie www.amosek.cz

Konzultace

Po předchozí domluvě na základě doporučení klinického logopeda nebo Doporučení ze SPC (žák se SVP) nabízíme individuální konzultace rodičům i žákům naší školy.

Společně se zaměříme se na:

• správnou výslovnost - rozvoj řeči - komplexní poradenství a rozvoj všech oblastí, které ovlivňují správnou výslovnost u dětí předškolního a mladšího školního věku
    • prevenci NKS - poradenství pro skupinové aktivity, práce s jednotlivci, náměty na každodenní aktivity, náplň logopedické prevence
    • hravé individuální plány pro práci s dětmi

Více informací:

Vedoucí ŠPP, školní speciální pedagog Mgr. Lenka Veselá